Members who have received an award from the national Honors & Awards program are listed below. You may browse award recipients by award, state, district, or year awarded.
The list will update automatically upon selection.
Recipient | Award | District | State | Award Year |
---|---|---|---|---|
Michael Ferrara, PhD, ATC, FNATA | Sayers "Bud" Miller Distinguished Educator Award | District One | New Hampshire | 2001 |
Donald Chu, PhD, PT, CSCS | NATA Hall of Fame | District Eight | California | 2001 |
Richard C. Young, MEd, ATC | NATA Service Award | District One | Maine | 2001 |
Bernard DePalma, MEd, ATC, PT | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Two | New York | 2001 |
Chad Starkey, PhD, ATC, FNATA | NATA Service Award | District Four | Ohio | 2001 |
Robert Douglass, MEd, SCAT | NATA Service Award | District Three | South Carolina | 2001 |
Gary Nelson, MA, ATC, SCAT | NATA Service Award | District Three | South Carolina | 2001 |
Chris Gillespie, MEd, AT Ret | NATA Service Award | District Nine | Florida | 2001 |
Mark Doughty, MS, ATC | NATA Service Award | District Seven | Colorado | 2001 |
Mark Doughty, MS, ATC | Jack Weakley Award of Distinction | District Seven | Colorado | 2001 |
Rebekah Bower, MS, ATC | NATA Service Award | District Four | Ohio | 2001 |
Letha Yurko Griffin, MD, PhD | Jack Weakley Award of Distinction | District Nine | Georgia | 2001 |
Letha Griffin | Jack Weakley Award of Distinction | District Nine | Georgia | 2001 |
Robert Cantu, MD, FACS | Honorary membership | District One | Massachusetts | 2001 |
John Brautigam, ATC, PT | NATA Service Award | District Three | West Virginia | 2000 |
Jo Silken, ATC | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Eight | California | 2000 |
Glen Snow, AT Ret | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Four | Indiana | 2000 |
Dennis Miller, ATC, PT | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Four | Indiana | 2000 |
James Gallaspy, AT Ret | NATA Hall of Fame | District Nine | Mississippi | 2000 |
Gretchen A. Schlabach, PhD, ATC | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Four | Illinois | 2000 |
Kenneth Knight | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Seven | Utah | 2000 |
Kent Scriber, EdD, ATC, PT | NATA Hall of Fame | District Two | New York | 2000 |
Kenneth Wright, DA, AT Ret | Sayers "Bud" Miller Distinguished Educator Award | District Nine | Alabama | 2000 |
Dan Rasor, MST, LAT, AT Ret | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Four | Ohio | 2000 |
Theodore Quedenfeld, ATC | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Two | Pennsylvania | 2000 |
Walter K. Smith, MEd, ATC, LAT | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Four | Indiana | 2000 |
Peter Koehneke, MS, ATC | Sayers "Bud" Miller Distinguished Educator Award | District Two | New York | 2000 |
John Redgren, AT Ret | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Nine | 2000 | |
William F. Taylor, III, MEd, ATC, LAT | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Six | Texas | 2000 |
Earlene Durrant, EdD | NATA Hall of Fame | District Seven | Utah | 2000 |
Sharon Summers, MSEd, PES, AT Ret | NATA Service Award | District Three | Virginia | 2000 |
Frank Grimaldi, Jr., ATC, PA-C | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Nine | Florida | 2000 |
Ron Meurer, ATC, LAT | NATA Service Award | District Seven | New Mexico | 2000 |
Paul Miller, AT Ret | NATA Service Award | District Nine | Kentucky | 2000 |
Steven Risinger, LAT, ATC | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Four | Indiana | 2000 |
William McDonald, MA, ATC, EMT | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Nine | Alabama | 2000 |
Chris Patrick, Jr., AT Ret | Tim Kerin Award for Excellence | District Nine | Florida | 2000 |
Richard Hoover, AT Ret | NATA Hall of Fame | District Four | Indiana | 2000 |
Gregory Behrens, AT Ret | NATA Service Award | District Four | Ohio | 2000 |
Timothy L. McLane, MBA, ATC, AEMT | NATA Service Award | District Nine | Georgia | 2000 |
Jeffrey A. Will, MS, AT Ret | NATA Service Award | District Four | Ohio | 2000 |
MaryBeth Horodyski, EdD, LAT, ATC, FNATA | NATA Service Award | District Nine | Florida | 2000 |
Michael Matheny, MS, ATC | NATA Service Award | District Two | New York | 2000 |
Barry Deuel | NATA Service Award | District Three | Virginia | 2000 |
David O. Draper, EdD, ATC, FNATA | NATA Service Award | District Seven | Utah | 2000 |
Scott D. Gillogly, MD | Honorary membership | District Nine | Georgia | 2000 |
Elaine Baker | NATA Service Award | District Three | South Carolina | 2000 |
Stanley Herring | Honorary membership | District Ten | Washington | 2000 |
Frederick Mueller | Honorary membership | District Three | North Carolina | 2000 |
Anita Clark, MS, MA, ATC | NATA Most Distinguished Athletic Trainer Award | District Five | Oklahoma | 1999 |